استفاده از چرخ خیاطی گلدوزی چه مزایایی دارد ؟

چهار شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ ۰۵:۲۹:۴۹ ب.ظ

چرخ خیاطی گلدوزی

چرخ خیاطی گلدوزی یک ابزار بسیار خوب برای خلق طرح های زیبا و ظریف روی پارچه است. این نوع چرخ خیاطی ها دارای ویژگی های خاصی هستند که دوخت های مشکل و طرح دار را ممکن می کنند و به شما این امکان را می دهند تا گلدوزی های چشم نواز و منحصر به فردی را روی پارچه خلق کنید. چرخ خیاطی های گلدوزی ویژگی های بسیار مختلفی دارند و استفاده از آن ها نیاز به مهارت دارد. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر درمورد چرخ خیاطی گلدوزی و نکاتی که لازم است در رابطه با آن بدانید توضیح دهیم.

چرخ خیاطی گلدوزی چیست؟

چرخ خیاطی گلدوزی

چرخ خیاطی های گلدوزی آن دسته از چرخ خیاطی هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان صرفا کار گلدوزی و زدن طرح روی پارچه را انجام داد. آن ها صرفا برای این کار طراحی و ساخته شده اند و مانند یک چرخ خیاطی معمولی عمل نمی کنند. البته ممکن است با برخی از مدل های چرخ خیاطی گلدوزی بتوان تمامی کار های دوخت و دوز را از جمله کار های یک چرخ خیاطی معمولی انجام داد.

چرا به چرخ خیاطی گلدوزی نیاز داریم؟

دلایل زیادی برای خرید چرخ خیاطی های گلدوزی در دست است. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • بازسازی طرح های قدیمی دست دوز در چند دقیقه

یکی از بهترین مزایای چرخ خیاطی های گلدوزی این است که می توانید طرح های قدیمی دست دوز را تنها در چند دقیقه بازسازی کنید. با این چرخ خیاطی ها دیگر نیازی نیست که نگران کپی طرح های گلدوزی قدیمی به سبک های مختلف مانند ردوورک، کروس استیچ و هاردانگر باشید. این چرخ خیاطی ها تنها در عرض چند دقیقه طرح ها را برای شما بازسازی می کنند.

 • ایجاد پارچه های طرح دار با رنگ و طرح دلخواه

شما می توانید به کمک چرخ خیاطی های گلدوزی خلاقیت خود را روی پارچه پیاده کنید. فرقی نمی کند چه طرح و رنگی در نظر دارید، با طراحی گلدوزی به کمک این چرخ ها می توانید هر ایده ای را که در ذهن دارید، روی پارچه به اجرا درآورید.

 • اپلیکه های با دوخت بی نقص

نگرانی بسیاری از افراد هنگام خیاطی، هماهنگ نبود رنگ تکه های پارچه است. شما می توانید با چرخ خیاطی های گلدوزی اپلیکه هایی با دوخت تمیز و با استفاده از رنگ پارچه اصلی روی لباس یا هر طرح دیگری که در نظر دارید، ایجاد کنید.

دوخت بی نقص

 • استفاده برای لحاف دوزی

به جای این که برای دوختن لحاف و طرح روی آن تکه های مختلف پارچه را کنار هم بگذارید، می توانید طرح های زیبای تکه قطعه ای را روی پارچه به طور مستقیم بدوزید و زمانی را که برای دوخت یک لحاف نیاز است، کاهش دهید.

 • راه اندازی کسب و کار خانگی

یکی از بهترین کار هایی که می توانید با خرید یک چرخ خیاطی گلدوزی انجام دهید این است که یک کسب و کار خانگی برای خود راه اندازی کنید. علاوه بر مصارف شخصی شما می توانید با چرخ خیاطی های گلدوزی طرح های مختلفی را روی پارچه ها اجرا کنید و مشتریان زیادی را جذب کنید.

 • ساخت کیف های زیپ دار و منحصر به فرد

چرخ خیاطی های گلدوزی تنها برای دوخت روی پارچه به کار نمی روند. شما می توانید با استفاده از این چرخ خیاطی ها طرح های متنوعی را روی کیف های مختلف گلدوزی کنید. برای مثال می توانید با استفاده از یک چرخ خیاطی گلدوزی یک کیف پول تماما گلدوزی شده بدوزید.

 • طرح های نامحدود

بعد از این که یک چرخ خیاطی مخصوص گلدوزی خریداری کردید، لازم نیست که نگران کمبود طرح باشید. شما می توانید تنها با یک جست و جوی ساده در اینترنت هزاران طرح گلدوزی مختلف را برای الهام گرفتن و استفاده در پروژه هایتان بیابید.

 • دوخت ماشینی حرفه ای

اگر مهارت لازم را برای دوخت لحاف به صورت دستی ندارید، می توانید از چرخ های گلدوزی بهره ببرید. چرخ های گلدوزی برای ایجاد طرح های مختلف روی پارچه نیازی به مهارت بالا ندارند و می توانید به سادگی از آن ها برای این کار استفاده کنید.

 • تزئین لباس، کیف و وسایل دکوری منزل

از چرخ خیاطی گلدوزی می توانید برای تزئین لباس های ساده و یا حتی کیف و وسایل تزئینی که برای منزل خود خریداری کرده اید، استفاده کنید. شما می توانید هر وسیله ای را می خواهید، با استفاده از چرخ خیاطی های گلدوزی شخصی سازی و زیبا کنید.

 • گلدوزی برای هدیه

شما می توانید برای کسانی که دوستشان دارید لباس هایی با طرح های شخصی سازی شده بدوزید و به آن ها هدیه ای زیبا و خاص بدهید.

در زمان خرید چرخ خیاطی گلدوزی به چه نکاتی دقت کنیم؟

 خرید چرخ خیاطی گلدوزی

برای این که یک چرخ خیاطی گلدوزی مناسب خریداری کنید، باید به یک سری نکات دقت داشته باشید. برخی از این نکات عبارتند از:

 1. اندازه طرح گلدوزی

 • بزرگ ترین طرح قابل گلدوزی

 قبل از خرید باید مطمئن شوید که بزرگ ترین اندازه گلدوزی چرخ مورد نظر چقدر است. بیشترین اندازه در بیشتر این چرخ ها معمولا 200 در 360 میلی متر است.

 • قابلیت تغییر اندازه طرح

 قبل از خرید باید مطمئن شوید که که آیا طرح های گلدوزی را می توان از طریق نرم افزار تغییر داد یا خیر.

 1. ویژگی های حروف گلدوزی

 • تعداد الفبای داخلی: قبل از خرید حتما چک کنید که چند نوع الفبای داخلی برای گلدوزی حروف در چرخ خیاطی گلدوزی هست.
 • اضافه کردن الفبای جدید: توجه داشته باشید که آیا چرخ خیاطی امکان اضافه کردن الفبای جدید برای طرح دوزی دارد یا خیر.

جمع بندی

چرخ خیاطی ها بسته به نوع کاربری دارای طراحی های مختلفی هستند و برای استفاده های گوناگون به کار برده می شوند. یکی از چرخ خیاطی هایی که امروزه از آن استفاده زیادی می شود، چرخ خیاطی گلدوزی است. این نوع چرخ خیاطی همان طور که از نام آن نیز پیدا است برای گلدوزی و ایجاد طرح های مختلفی روی لباس و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد چرخ خیاطی های گلدوزی توضیح دادیم و فواید استفاده از آن ها را ارزیابی کردیم. همچنین نکاتی را که پیش از تهیه این نوع چرخ خیاطی لازم است به آن ها توجه داشته باشید، نام بردیم.